Dobrej jakości młynek do kawy jest w pełni automatyczny.
Fot. Unsplash.com

Jeśli nie masz obsesji na punkcie kawy i nie spędzasz czasu na eksperymentowaniu z kawą i związanymi z nią akcesoriami, młynek do kawy może być również czymś, czym mielisz przyprawy. Jednak koneserzy kawy i maniacy kawy wiedzą, że przy określonym budżecie na sprzęt do kawy warto kupić najlepszy młynek w ramach swojego budżetu, nawet jeśli oznacza to zakup maszyny niższej jakości. Jeśli masz najwyższej klasy ekspres do kawy, ale kiepskie ziarna i kiepski młynek, ekspres do kawy wyraźnie to odzwierciedli.

Młynek do kawy z ostrzmi może powodować, że kawa będzie nierówno zmielona.
Fot. Unsplash.com

Młynek do kawy z ostrzami a młynek żarnowy

Pierwszą rzeczą, jeśli chcesz zainwestować w młynek do kawy, zalecamy trzymanie się z daleka od młynków do kawy z ostrzami. Młynki do kawy, które są również używane do mielenia przypraw, często mieszczą się w tej kategorii. Każdy rodzaj młynka żarnowego będzie znacznie lepszy. Powodem jest to, że młynki z ostrzami tną, a nie mielą. Skutkuje to nierównomiernym zmieleniem każdego rodzaju kawy. Podgrzewają również ziarna, co zmienia ich smak.

Młynek do kawy – jaki rozmiar?

Nie jest to coś, o czym zwykle myślisz. Jednak warto sprawdzić czy młynek który ci się podoba zmieści się w szafce niedaleko miejsca, w którym parzysz kawę. Jeśli nie to wiedz, że jest to więcej niż mały problem, ponieważ wtedy musisz znaleźć specjalne miejsce na młynek, które może nie znajdować się najbliżej miejsca, w którym przygotowujesz kawę. Również młynek, który ma nietypowy wsyp lub rozmiar może powodować problem. Może to być coś, do czego się przyzwyczaisz lub będzie cię denerwować za każdym razem, gdy będziesz musiał napełniać młynek. W zależności od twojej osobowości, może warto o tym pamiętać.

Zakres mielenia

Jest to ważne, jeśli lubisz pić różne rodzaje kaw. Jeśli lubisz od czasu do czasu zmieniać swoją kawę z french pressa na poranne espresso albo mocną i aromatyczną kawę po turecku, potrzebujesz młynka z różnymi ustawieniami. Jednak uzyskanie idealnej filiżanki dla każdego z tych typów wymaga doświadczenia i praktyki. Przygotuj się na zmiany w zakresie mielenia dla każdego nowego rodzaju ziaren kawy, z którymi eksperymentujesz. Możesz spędzić dużo czasu majstrując przy młynku do kawy. Dlatego sprawdź czy młynek ma szeroki zakres mielenia ziaren, a także czy ma płynną regulację.

Młynek do kawy a hałaśliwość

Jednym z kryteriów wyróżniających młynki do kawy z najwyższej półki jest fakt, że kładą duży nacisk na ograniczenie hałasu. Jeśli masz  jakiegokolwiek powód, aby stłumić hałas w domu, będzie to dla ciebie ważne. Z drugiej strony, jeśli nie masz nic przeciwko hałasowi przez chwilę mielenia, nie jest to coś co powinieneś rozważać.

Rodzaj odmierzania ziaren w młynku do kawy

Niedrogie automatyczne młynki mają tendencję do dostarczania dawki na podstawie timera. Jednak najlepszy zakres obejmuje takie rodzaje odmierzania kawy ziarnistej, jak sprawdzanie objętości lub wagi, aby zapewnić spójność każdej zaparzonej filiżanki kawy. To jedne z ważniejszych kryteriów jakie należy sprawdzić przy zakupie młynka. Dzięki temu kawa zawsze wyjdzie taka sama. W młynkach do kawy z timerem może być tak, że ilość przesypanych ziaren w czasie będzie się różnić ze względu na wielkość ziaren.

Rodzaj żaren w młynku do kawy

W młynkach żarnowych istnieją dwa rodzaje żaren (frezów umieszczonych na żarnach) – stożkowe i płaskie. Stożek jest znany z tego, że jest bardziej uznawany wśród baristów, ponieważ płaski frez może powodować ubijanie się kawy w żarnie. Będzie to powodować jego zapychanie. Dlatego też lepiej zdecydować się na żarna ze stożkowatymi frezami.

Młynek do kawy z odmierzaniem wagowym ziaren daje pewność, że zawsze będzie ich tyle samo.
Fot. Unsplash.com

Łatwość konserwacji

Na sam koniec warto sprawdzić czy wybrany młynek do kawy jest łatwy w utrzymaniu czystości. Pozostawione w nim resztki kawy, które szybko zwietrzeją będą mieć wpływ na kolejne porcje mielonej kawy. Dlatego tez młynek do kawy powinien być łatwy w czyszczeniu. Warto też sprawdzić czy silnik jest dobrze zabezpieczony przez pyłem. Warto też sprawdzić czy komorę mielenia można łatwo zdemontować w celu wyczyszczenia i czy można ją włożyć chociażby do zmywarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here