Modna jadalnia — trendy na 2023 rok

0
585

Początek roku to czas, w którym uważnie przyglądamy się najnowszym trendom w urządzaniu mieszkań. Choć ich zapowiedzi mogliśmy obserwować już w trakcie odbywających się w ostatnich miesiącach targów i pokazów, z mediolańskimi targami designu i wyposażenia wnętrz, to właśnie teraz widzimy je w pełnej krasie. Co możemy zauważyć wśród propozycji dla jadalni? Jakie tendencje z ubiegłych lat będą nam nadal towarzyszyć, a czym projektanci nas zaskoczyli? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Naturalność nadal w modzie

Już od kilku lat najmodniejsze aranżacje wnętrz powstają przy użyciu naturalnych materiałów. Nie zmieni się to również w nadchodzących miesiącach. Drewnianym lub rattanowym meblom w jadalni towarzyszyć będą takie tkaniny jak len, juta, wełna czy bawełna, obecne w obiciach, zasłonach, obrusach i innych tekstyliach.

Pragnienie kontaktu z naturą wyrażać będzie też duża ilość roślin. Jadalnia to przestrzeń, w której jest miejsce nie tylko na klasyczne doniczki. Coraz częściej pojawiać się będą też ogrody wertykalne czy zielone ściany wykonane z chrobotka. Zieleń nie tylko pozwoli modnie urządzić salon i jadalnię. Przynosi też radość i ukojenie; spędzony w jej otoczeniu czas z najbliższymi to idealna okazja do budowania bliskości i wzmacniania łączących nas więzi.

Inspiracje prosto z Japonii

Od pewnego czasu mogliśmy obserwować rosnącą popularność eklektycznej estetyki japandi. Określenie to powstało z połączenia słów „japanese” oraz „scandi”, i dokładnie oddaje istotę tego stylu. Znajdziemy w nim bowiem zarówno elementy skandynawskie, jak i wpływy japońskiego designu. Dzięki oszczędnemu stosowaniu kolorów oraz wykorzystaniu naturalnych materiałów osiągany jest efekt harmonii i ładu. Jadalnie w tym stylu są nowoczesne, ale przy tym ciepłe i przytulne. To doskonały sposób na to, by urządzić wnętrze o wielu funkcjach, nie tworząc przy tym wrażenia chaosu.

Inspirację kulturą i sztuką Japonii możemy znaleźć również wśród najświeższych trendów. To przede wszystkim powrót estetyki kawaii w odświeżonym wydaniu. Jej podstawą są pastelowe kolory, miękkie linie i organiczne kształty oraz kontrastujące z nimi, wyraziste detale. Jadalnia zaprojektowana w tym stylu ma być przede wszystkim urocza i słodka. To dość odważne podejście do projektowania wnętrz, które zyskuje coraz więcej zwolenników wśród miłośników oryginalnych aranżacji.

Meble o miękkich kształtach

Wspólnym mianownikiem wielu aktualnych trendów we wnętrzach jest tęsknota za naturą i uznanie dla jej doskonałości. W 2023 roku będzie to widoczne nie tylko w wykorzystywanych materiałach czy modnej kolorystyce.

Natura to także charakterystyczne kształty. Brak ostrych kątów, asymetrie, krągłe formy i miękkie łuki, które często obserwujemy w przyrodzie, obecnie inspirują także świat designu. W efekcie w naszych wnętrzach będą pojawiać się meble o nieregularnych, organicznych kształtach. Zastanawiasz się, jaki stół do jadalni wybrać, a przy tym lubisz nietuzinkowe, ciekawe elementy wystroju? Model z okrągłym lub jajowatym blatem sprawdzi się nawet w stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Jeśli z kolei poszukujesz czegoś naprawdę efektownego, doskonałym wyborem może być asymetryczny stół o zaokrąglonych, miękkich krawędziach. Meble tego typu pasują do różnych aranżacji — w tym skandynawskich czy we wspomnianym wcześniej stylu japandi. Stanowią też idealne uzupełnienie wnętrz inspirowanych postmodernizmem, świetnie komponując się z akcesoriami vintage.

Szlachetne tkaniny

Bardzo duży udział w budowaniu klimatu wnętrza mają tekstylia – tapicerki, obrusy, bieżniki, zasłony i dywany. Aktualnie coraz częściej dodatki te wykonuje się ze szlachetnych tkanin. Króluje welur i prawdziwy aksamit; popularność zyskuje też wełna, zamsz, a nawet materiały z dodatkiem jedwabiu. Wyróżniają się one niezwykle przyjemną fakturą, miękkością i eleganckim wyglądem. To kwintesencja luksusu rozumianego jako połączenie najwyższej jakości i wyjątkowego komfortu.

Obecnie nadal dokładamy starań, by nasze wnętrza były przede wszystkim przytulne. W przypadku jadalni oznacza to tworzenie ciepłej atmosfery, która zachęca do spędzania czasu przy wspólnym stole. Doskonale to widać w najnowszych trendach. Jadalnia w 2023 roku to miejsce, w którym po prostu chce się przebywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here