spedycja

Z pomocy firm spedycyjnych korzystają różne grupy odbiorców. Jeśli potrzebujesz zorganizować transport na dużą odległość, w trakcie którego przewożony będzie mniejszy lub większy załadunek, wówczas warto zdecydować się na pomoc specjalistycznej firmy spedycyjnej. W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w świadczeniu takich usług. Z oferty którego z nich warto skorzystać, by spedycja przebiegła w sposób maksymalnie bezpieczny i sprawny? Poniżej postaramy się przybliżyć odpowiedź na to pytanie. Dowiesz się jak powinna wyglądać oferta profesjonalnej firmy spedytorskiej oraz na jakie sprawy zwrócić uwagę w czasie przeglądania firm spedycyjnych. 

Najważniejsze sprawy w czasie wyboru spedytora

Transport różnego typu ładunków może przebiegać na różne sposoby i z wykorzystaniem różnej floty oraz dróg. Najczęściej, firmy spedycyjne wykorzystują pojazdy samochodowej, którymi transportują przesyłki do miejsca docelowego. Niektóre firmy korzystają też z form transportu morskiego oraz lotniczego. Dotyczy to przede wszystkim firm spedycyjnych o globalnych zasięgu, świadczących swoje usługi na terenie niemal całego globu. 

Pierwszym i najważniejszym zadaniem spedytora będzie określenie trasy dostawy oraz sposobu jej pokonania. Ważne jest także, by spedytor potrafił zorganizować wszelkie istotne i kluczowe dokumenty, bez których dany załadunek nie mógłby dotrzeć do miejsca docelowego. Spedytor powinien pod tym względem dokonywać rezerwacji wszelkich dodatkowych usług, jakie mogą okazać się konieczne w trakcie realizowania transportu, a także zorganizować i przygotować wszelkie sprawy formalne. Mogą być one szczególnie ważne w trakcie przekraczania granicy. 

Warto przy tym podkreślić, że spedytor jest osobą, której powierzana jest dość duża odpowiedzialność. Działa on w imieniu osoby zamawiającej usługę spedycyjną. Jest odpowiedzialny za kontaktowanie się z wszystkimi pozostałymi przewoźnikami oraz spedytorami (związany z realizacją danego transportu bądź jego części), a także z innymi firmami spedycyjnymi. Wielu spośród dostępnych spedytorów może także świadczyć usługę pośredniczenia celnego w czasie załatwiania spraw w urzędzie celnym. 

Spedytor i pośrednik celny w jednym 

Dużym ułatwieniem jest fakt, że wielu spedytorów posiada dziś uprawnienia do przeprowadzania odpraw celnych oraz innych procesów związanych z formalnościami przy przekraczaniu granic z załadunkiem. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie zajmować się formalnościami celnymi. Spedytora z takimi uprawnieniami najłatwiej jest odnaleźć korzystając z oferty międzynarodowych firm, specjalizujących się w spedycji na terenie różnych państw. 

Po usługę spedycji oraz pośrednictwa celnego sięgają przede wszystkim Ci przedsiębiorcy, którzy sami nie posiadają zatrudnionego spedytora. Wówczas, nawiązanie współpracy z kontrahentem dysponującymi oboma grupami uprawnień, może okazać się najkorystniejsyzm wyjściem. Jest rozwiązaniem atrakcyjnym finansowo, elastycznym oraz uniwersalnym. Tym bardziej, że wielu oferujących swoje usługi spedytorów – pośredników celnych może przeprowadzać skomplikowane procesy celne na terenie różnych państw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here