Żel na blizny po trądziku

Trądzik to bardzo powszechna choroba skóry. Może być wywołana przez zmiany hormonalne, czynniki środowiskowe, stosowane leki, a także niewłaściwą pielęgnację. Bardzo często, zwłaszcza jeżeli zmiany zapalne były rozległe, po ustąpieniu tych dolegliwości zaczynamy obserwować na twarzy blizny i przebarwienia. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają pozbyć się tych nieestetycznych zmian. Jednym z nich jest żel na blizny po trądziku. Jakich składników aktywnych należy w nim szukać? Podpowiadamy.

Żel na blizny po trądziku — kolagen i elastyna

Szukając żelu na blizny po trądziku, należy zwrócić uwagę, czy preparat taki ma w swoim składzie kolagen i elastynę. Uzupełnienie poziomu tych składników jest niezwykle ważne ze względu na to, że uelastyczniają one bliznę, a także tkankę, która znajduje się w jej obrębie i stymulują skórę do produkcji zdrowych komórek.

Dzięki ponownemu uelastycznieniu skóry możliwe jest zredukowanie zagłębień i nierówności w jej fakturze. Kolagen i elastyna przyspieszają także proces gojenia ran i zmniejszają widoczność blizn, a także przebarwień potrądzikowych.

Żel na blizny po trądziku — kompleks nawilżający

Żel na blizny po trądziku powinien zawierać składniki o działaniu nawilżającym. Wśród nich wymienia się na przykład kwas hialuronowy, który jest substancją silnie higroskopijną, naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dzięki czemu doskonale wnika w głębsze warstwy skóry.

Działanie silnie nawilżające i łagodzące wykazuje także gliceryna. Dlatego też warto szukać tego składnika w żelu na blizny po trądziku. Właściwości kojące z kolei przypisuje się alantoinie. Ponadto taki produkt musi zapobiegać przerostom, czyli wysuwaniu się nowej tkanki ponad powierzchnię skóry.

Żel na blizny po trądziku — kwasy

Szukając żelu na blizny i przebarwienia po trądziku, zwłaszcza jeżeli wciąż zmagamy się ze stanami zapalnymi, warto zwrócić uwagę, czy produkt taki posiada w swoim składzie kwasy. Mowa tutaj głównie o kwasie salicylowym. Ma on zdolność przenikania przez skórę, dzięki czemu oczyszcza i zwęża pory.

Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Rozjaśnia również przebarwienia i zmiany pigmentacyjne, a także wspomaga gojenie ran. Reguluje odnowę komórkową skóry, dzięki czemu przyczynia się do poprawy jej kolorytu i struktury.

Żel na blizny po trądziku — niacynamid

Wybierając żel na blizny po trądziku, warto zwrócić uwagę czy posiada on w swoim składzie niacynamid. Związek ten znany jest również jako witamina B3, PP lub niacyna. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zapobiegając powstawaniu nowych niedoskonałości, normalizuje też pracę gruczołów łojowych.

Niacynamid w żelu na blizny po trądziku łagodzi podrażnienia, rozjaśnia istniejące zmiany i przebarwienia, a także zapobiega powstawaniu nowych, ponieważ hamuje syntezę melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za ich tworzenie. Wzmacnia również barierę hydrolipidową skóry i jest silnym antyoksydantem.

Żel na blizny po trądziku — pozostałe składniki

Wybierając żel na blizny po trądziku, należy zwrócić uwagę również na pozostałe składniki, które zostały w nim wykorzystane. Warto szukać wyciągu z cebuli, a także witaminy A, C, E, krzemu, siarki i cynku, czyli składników, które mają duże znaczenie w procesie regeneracji naskórka i gojenia ran.

W takim produkcie może znaleźć się także heparyna o właściwościach przeciwzapalnych, a także silikon z dużą ilością krzemionki, która skutecznie uzupełnia ubytki w skórze. Typowo lecznicze żele dodatkowo mogą zawierać antybiotyki o działaniu antybakteryjnym, a także ichtiol czy kwas azelainowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here