Czy warto zapisać dziecko na balet? Jakie akcesoria są konieczne do ćwiczeń

Sportowe zajęcia dodatkowe dla dzieci pozwalają na rozwijanie sprawności fizycznej, ale także psychicznej. Dzieci uczą się dyscypliny, cierpliwości i dokładności. Najczęściej wybierane zajęcia dla dzieci to nauka tańca. Coraz większą popularnością, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców, cieszy się balet. Czy warto zatem zapisać dziecko na takie zajęcia? Co jest potrzebne, aby zacząć? 

Zajęcia baletowe dla dzieci – zalety

Balet to aktywność ruchowa, dlatego zaletą uczestnictwa w takich zajęciach jest przede wszystkim rozwijanie sprawności fizycznej. Dziecko na zajęciach poprawia swoją kondycję, wzmacnia mięśnie i uczy się przybierania prawidłowej postawy (co jest istotne w czasie wzrostu). Dodatkowo taka forma tańca wspomaga walkę z płaskostopiem i koślawymi kolanami. Odpowiednia postawa ma w balecie szczególne znaczenie, dlatego po pewnym czasie dziecko zacznie prostować plecy nawet poza zajęciami, co pozytywnie wpłynie na jego sylwetkę.

Oprócz zdrowia fizycznego balet wpływa na człowieka również na innych płaszczyznach. Taniec uczy dyscypliny, koncentracji, kreatywności, a także kształtuje wrażliwość i uczy dziecko przeżywania swoich emocji. Zajęcia grupowe są też doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności interpersonalnych dziecka. Ma ono możliwość zawarcia nowych znajomości i uczenia się pracy w grupie, ale także współzawodnictwa. Dzieci potrzebują zdrowej rywalizacji.

W jakie akcesoria baletowe warto zaopatrzyć dziecko na początku?

Balet – tak jak i każda inna aktywność – wymaga odpowiedniego stroju i akcesoriów. Niezależnie od płci najważniejszym elementem są baletki. Małe dzieci na początku swojej przygody z baletem powinny stosować baletki miękkie, jednak wiele też zależy od osoby prowadzącej.

Strój będzie już różnić się u dziewczynek i chłopców. Dziewczynki warto wyposażyć w specjalne body baletowe, rajstopy oraz akcesoria do spięcia włosów. Chłopięcy strój baletowy składa się natomiast z obcisłego kombinezonu lub getrów i koszulki. Tutaj również wiele zależy od wymagań osoby prowadzącej zajęcia.

Nie można zapominać również o akcesoriach takich jak ocieplacze baletowe, czyli wszelkie getry, bolerka, skarpety, buty itp. Ich zadaniem jest rozgrzanie struktur układu mięśniowego, co zapobiega powstawaniu kontuzji. Z ocieplaczy korzysta się zazwyczaj w czasie rozgrzewki lub w przerwie pomiędzy zajęciami.

Ambicja rodziców a chęci dziecka do sportu

Zarówno balet, jak i inne zajęcia sportowe to doskonały sposób na rozwój dziecka na wielu różnych płaszczyznach. Trzeba jednak pamiętać, że maluchów nie wolno zmuszać do podjęcia dodatkowej aktywności. Często zdarza się tak, że ambicje i oczekiwania rodziców są dla dzieci krzywdzące.

Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania baletem, to warto odpuścić. Zmuszanie malucha do tak specyficznej aktywności może wzbudzić w nim wiele negatywnych emocji i zniechęcić do sportu w przyszłości. Dlatego najlepiej wsłuchać się w potrzeby swojej pociechy i na tej podstawie zdecydować o formie dodatkowych zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here