Monitor komputerowy to jedno z tych urządzeń, które często wymieniamy po prostu na lepsze.
Fot. Unsplash.com

Monitor komputerowy. Używasz go do pracy, używasz go do gier, używasz go, aby uzyskać dostęp do Netflix, YouTube i konta HBO swojego byłego. To twój monitor komputera i wybór modelu, który pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb, ma kluczowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy Twój stary wyświetlacz nie działa, czy też zdecydowałeś, że musisz dokonać aktualizacji, aby móc korzystać z najnowszego oprogramowania, zakup nowego monitora to poważna decyzja.

Duży monitor komputerowy podpinany jest często do laptopa.
Fot. Unsplash.com

Pierwsze decyzje: duży monitor komputerowy to dobry pomysł

Jak duży jest wystarczająco duży? Jeśli chodzi o monitory komputerowe, potrzebujesz czegoś, co wygodnie zmieści się na biurku, a jednocześnie zapewni dużo miejsca na ekranie. Podczas gdy w przeszłości monitory poniżej 20 cali były powszechne. Dziś, o ile nie masz naprawdę ograniczonej przestrzeni, nie ma prawdziwej potrzeby kupowania niczego poniżej 22 cali. Dla większości 24 cale będzie punktem odniesienia.

Najlepsze monitory, jakie możesz kupić

Jednak dla tych, którzy chcą czegoś więcej, do wyboru jest wiele rozmiarów. Monitory rozciągające się po przekątnej 27 cali są coraz bardziej popularne i istnieje wiele opcji powyżej 30 cali, które są niedrogie. Jeśli chcesz pójść ekstremalnie, możesz wypróbować monitory komputerowe zbliżające się do 50 cali, takie jak Samsung CHG90. Chociaż będziesz musiał siedzieć z dala od nich, nie można zaprzeczyć, że wyglądają niesamowicie. Dają ten sam ekran, co wiele mniejszych monitorów, bez ramki dzielącej je na środku. Są jednak raczej drogie. Jednakże od 24 do 30 cali będzie idealne dla większości użytkowników. Pozwalają w pełni wykorzystać nowoczesne rozdzielczości i wyrazistość kolorów. A także pasują do kilku różnych stron internetowych otwartych w tym samym czasie bez konieczności korzystania z dwóch monitorów. Co jest przydatne dla wielu profesjonalistów. W tym rozmiarze też nie są zbyt drogie, chyba że zdecydujesz się na modele z najwyższej półki.

Monitor komputerowy: rozdzielczość i typ ekranu

Obecnie wszystkie najlepsze ekrany to nadal monitory LCD, które wykorzystują technologię LED. Aby uzyskać smukły produkt, który oszczędza energię, zapewniając jednocześnie idealne podświetlenie. Czekaliśmy latami, aż technologia OLED przejdzie na monitory PC. W końcu się zaczyna dzięki takim markom jak LG, ale technologia ta jest wciąż stosunkowo rzadka. Jednak żadna z nich nie zapewnia w standardzie filtra niebieskiego światła.

Rozdzielczość

Jednak jednym z aspektów monitorów PC, który należy wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość. Choć rozdzielczość 1080p była kiedyś złotym standardem, dziś jest to tylko punkt odniesienia. Jeśli z przyjemnością wydasz trochę więcej, warto rozważyć kilka innych opcji. Zwłaszcza jeśli chcesz poprawić przestrzeń na ekranie lub poprawić jakość grafiki w grach. Rozdzielczość nie jest jednak najważniejszą cechą monitora. W rzeczywistości zbyt duża rozdzielczość na zbyt małym ekranie może być często denerwująca. Ponieważ zmniejsza wszystkie obrazy i zmusza do powiększenia wszystkiego, aby łatwo je przeczytać.

  • 1080p: jeśli chcesz uzyskać rozsądną przejrzystość, ale chcesz zaoszczędzić na kosztach lub skupić się na innych, ważniejszych funkcjach. Rozdzielczość 1080p jest idealna dla wyświetlaczy o przekątnej od 21 do 24 cali. Te monitory oferują doskonałą jakość obrazu, a teraz, gdy konkurują z 4K, ceny są najniższe. Jeśli jednak chcesz mieć większy rozmiar niż 24 cale, powinieneś rozważyć przynajmniej rozdzielczość 2560 x 1440 i być może 4K.
  • 1440p: często zapominany pasierb w stopniowym małżeństwie konsumentów i 4K. 1440p jest nadal sugerowaną rozdzielczością dla graczy. Ponieważ zapewnia zauważalną poprawę grafiki w porównaniu z 1080p, ale nie obciąża nadmiernie karty graficznej. Jest też znacznie tańszy, jeśli interesują Cię dodatkowe funkcje, takie jak wysokie częstotliwości odświeżania. Jest również powszechnie określany jako Quad HD / QHD.
Zakrzywiony monitor świetnie się sprawdzi przy większym rozmiarze.
Fot. Unsplash.com

Wysoka rozdzielczość

  • 4K / Ultra HD (UHD): 4K to rozdzielczość, do której branża najchętniej przyciąga konsumentów. Wygląda znacznie bardziej szczegółowo niż 1080p z 3840 x 2160 pikselami, a ceny znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat. To powiedziawszy, gracze będą potrzebować wydajnej karty graficznej, aby uruchomić system w tej rozdzielczości, a znalezienie niedrogich monitorów z pełną obsługą synchronizacji klatek lub wysoką częstotliwością odświeżania jest nadal trudne.
  • 5K: Ta rezolucja trafiła na pierwsze strony gazet, gdy Apple zadebiutowała na swoim iMacu, ale nawet po latach jest daleka od powszechnej. Dell UP2715K to świetnie wyglądający wyświetlacz, ale przed nim zalecamy wiele wysokiej klasy monitorów 4K, ponieważ nie będzie między nimi zbyt dużej różnicy.
  • 8K: dostępne są również monitory 8K, w szczególności Dell 8K Ultrasharp. W tej chwili naprawdę nie ma potrzeby posiadania monitora o tak wysokiej rozdzielczości, ale są one dostępne dla tych, którzy mają budżet, jeśli rozdzielczość jest absolutnie najważniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here