Filtr światła niebieskiego to konieczność, jeśli chcemy spać spokojnie
Fot. Unsplash.com

Coraz więcej użytkowników ma problemy ze zmęczeniem oczu ze względu na ilość czasu spędzanego przed ekranami, dlatego warto zainstalować filtr światła niebieskiego. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę nasz nowoczesny styl życia (wpatrywanie się w telewizor, komputer, smartfon, tablet itp.). Tryb ochrony oczu, jak nazywa go Huawei, to skuteczny sposób na redukcję niebieskiego światła. Ma ono negatywny wpływ na sen, ponieważ zaburza produkcję melatoniny, niezbędnego hormonu snu, jest to bardzo ważne w higienie snu. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło, albo w domyślnych ustawieniach smartfona, albo za pomocą aplikacji filtrującej niebieskie światło.

Telefony przed snem najbardziej zaburzają nasz rytm snu.
Fot. Unsplash.com

Jak aktywować tryb nocny i filtr światła niebieskiego jako ustawienie domyślne

Uznając znaczenie tego trybu, Google zdecydowało się zintegrować go ze starszymi wersjami Androida, takimi jak Android Oreo. Najnowszy, Android 10, ma również funkcję trybu nocnego. Tak długo, jak Twój telefon ma odpowiednio aktualne oprogramowanie, możesz włączyć taki tryb nocny.

  • Aby go aktywować, po prostu przejdź do Ustawienia> Wyświetlacz> Podświetlenie nocne
  • Możesz również skonfigurować to tak, aby podświetlenie nocne wyłączało się automatycznie w określonych godzinach

Na telefonach innych producentów

Inni producenci nie czekają na następną aktualizację Androida, która wprowadzi tryb nocny lub filtr niebieskiego światła w niektórych swoich telefonach. Tak jest w przypadku Honor, Huawei, Asus, OnePlus, Samsung. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to po prostu przejść do Ustawień (następnie zwykle Wyświetlacz) lub skrótów, aby go aktywować. Większość z tych trybów nocnych można zaplanować, zwykle z automatycznym ustawieniem, które włącza się o zachodzie słońca i przełącza na „normalne” światło o wschodzie słońca. Jednak można je dostosować do własnych preferencji.

Pobierz aplikację filtrującą niebieskie światło ze Sklepu Play

Przejrzałeś więc aktualne ustawienia telefonu i nie wydaje się, aby miał on tryb nocny. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza jeśli korzystasz z Androida One lub Androida, bez żadnych dodatków dodanych przez Google lub interfejs producenta. Nie powinieneś się jednak martwić. W tej chwili w Google Play dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwalają osiągnąć ten sam rezultat. Jednym z najpopularniejszych w tej chwili jest Bluelight Filter. Ma te same funkcjonalności, co te, które znajdziesz na Androidzie, z jeszcze większą liczbą opcji – wybór koloru filtra z siedmiu dostępnych odcieni, skróty na ekranie głównym, widżet powiadomień i harmonogram aktywacji. Wyświetlacz emituje niebieskie światło – rodzaj światła, które widzisz w ciągu dnia – które pozwala nie spać w nocy. Aby pomóc Ci zasnąć, włącz światło nocne, a wyświetlacz będzie wyświetlał w nocy cieplejsze kolory, które są przyjemniejsze dla oczu.

Filtr światła niebieskiego na PC

Jeśli korzystasz z systemu Microsoft Windows 10, nie ma potrzeby pobierania żadnego dodatkowego oprogramowania. Ponieważ wbudowany filtr „Niebieskie światło”, znany jako Podświetlenie nocne, jest wystarczająco dobry do codziennego użytku. Podświetlenie nocne nie jest dostępne, jeśli urządzenie korzysta z określonych sterowników (DisplayLink lub Basic Display) lub korzysta z HDR. Aby włączyć tryb niebieskiego światła w systemie Windows 10 (aktualizacje dla twórców), należy wykonać następujące kroki. Wybierz Start> Ustawienia> System> Wyświetlacz> Podświetlenie nocne> Ustawienia oświetlenia nocnego.

Niebieska poświata bijąca od monitora jest dla nas niebezpieczna.
Fot. Unsplash.com

Program Redshift | Darmowy | Windows | Apple Mac | Linux

Redshift dostosowuje temperaturę barwową do położenia słońca. W nocy i w dzień ustawiana jest inna temperatura barwowa. O zmroku i wczesnym rankiem temperatura barwowa płynnie przechodzi z nocnej na dzienną, aby oczy mogły się powoli przystosować. W nocy temperaturę barwową należy ustawić tak, aby pasowała do lamp w twoim pomieszczeniu. Zwykle jest to niska temperatura około 3000K-4000K (domyślnie 3700K). W ciągu dnia temperatura barwowa powinna odpowiadać światłu z zewnątrz, zwykle około 5500-6500K (domyślnie 5500K). Światło ma wyższą temperaturę w pochmurny dzień.

2 KOMENTARZE

  1. […] Obecnie wszystkie najlepsze ekrany to nadal monitory LCD, które wykorzystują technologię LED. Aby uzyskać smukły produkt, który oszczędza energię, zapewniając jednocześnie idealne podświetlenie. Czekaliśmy latami, aż technologia OLED przejdzie na monitory PC. W końcu się zaczyna dzięki takim markom jak LG, ale technologia ta jest wciąż stosunkowo rzadka. Jednak żadna z nich nie zapewnia w standardzie filtra niebieskiego światła. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here