Okulary komputerowe pomagają blokować szkodliwe niebieskie światło.
Fot. Unsplash.com

Okulary do komputera lub okulary komputerowe to nie jest nowość, ale teraz stają się popularne. W coraz bardziej cyfrowej erze każdego dnia spędzamy więcej czasu, wpatrując się w nasze komputery, oglądając telewizję i majstrując przy naszych smartfonach i tabletach. Cały ten czas spędzony przed ekranem może spowodować duże zmęczenie oczu, ale okulary komputerowe blokujące niebieskie światło mogą przynieść ulgę.

Okulary do komputera lub okulary komputerowe to nie jest nowość, ale teraz stają się popularne.
Fot. Unsplash.com

Co to są okulary komputerowe?

Okulary komputerowe mają specjalnie powlekane soczewki, które odprężają oczy podczas korzystania z komputera. Soczewki te zostały zaprojektowane, aby zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu oczu, bólom głowy, suchości oczu, niewyraźnemu widzeniu i innym objawom zespołu widzenia komputerowego. Dostępne są okulary komputerowe na receptę i bez recepty. Okulary komputerowe powinny poprawiać widzenie pośrednie, czyli obszar około 20-25 cali przed twarzą i optymalną odległość od ekranu. Nie masz pewności, czy monitor jest wystarczająco daleko od Twoich oczu? Jeśli Twój ekran znajduje się na wyciągnięcie ręki, to idealna odległość od oczu.

Co to jest niebieskie światło?

Elektronika, taka jak smartfon, komputer i telewizor, emituje niebieskie światło, które może zakłócać cykle snu i utrudniać spokojny sen. Tak więc, jeśli ktoś kiedykolwiek ostrzegł Cię, abyś odłożył telefon na godzinę przed snem, udzielił Ci rozsądnej porady. Okulary komputerowe, blokują niebieskie światło, aby pomóc Twojemu ciału utrzymać naturalny cykl dnia i nocy. Ułatwiają również patrzenie na ekran i ułatwiają skupienie się na wykonywanej pracy, niezależnie od pory dnia.

Okulary komputerowe – rodzaje

Okulary do komputera mogą być wykonane z różnymi rodzajami soczewek (na receptę i bez recepty). Z różnymi odcieniami soczewek w celu filtrowania lub blokowania różnych wartości procentowych niebieskiego światła. A także z różnymi powłokami soczewek (takimi jak przeciwodblaskowe). Jakie są dla Ciebie najlepsze okulary komputerowe? Zależy to od ogólnego wzroku, rodzaju wykonywanej pracy oraz od tego, czy szukasz soczewek na receptę, czy bez.

Okulary komputerowe na receptę czy bez recepty?

Jeśli chcesz, aby Twoje codzienne okulary korekcyjne działały jak okulary komputerowe, musisz zamówić nowe soczewki lub drugą parę okularów korekcyjnych do komputera. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz soczewek jednoogniskowych czy progresywnych (dwuogniskowych lub trójogniskowych), z łatwością można zastosować filtr światła niebieskiego. Jeśli robisz zakupy w Internecie, możesz znaleźć okulary do komputera na  receptę za jedyne 160 zł. Chociaż ceny będą się różnić w zależności od siły, ulepszeń soczewek i zamówionych oprawek. Jeśli nie potrzebujesz korekcji wzroku, wolisz nosić soczewki kontaktowe lub nie chcesz płacić za zupełnie nową parę okularów korekcyjnych, okulary komputerowe z soczewkami bez recepty to niedrogi sposób na ochronę oczu z niebieskiego światła. Sprzedawcy internetowi oferują wiele stylów oprawek i opcji odcieni dostosowanych do Twojego osobistego stylu i budżetu.

Odcienie lub powłoki soczewek

Okulary komputerowe są dostępne w różnych odcieniach i powłokach soczewek. Oto jak odcienie i powłoki soczewek blokują niebieskie światło i łagodzą cyfrowe zmęczenie oczu spowodowane godzinami spędzonymi na oglądaniu ekranów w pracy i w domu:

  1. Zabarwienie soczewek. Jeśli szukasz poważnej blokady niebieskiego światła – mówimy o 94% – powinieneś zainwestować w parę soczewek zabarwionych na żółto lub bursztynowo. W widmie światła niebieskie światło ma krótką falującą długość, podczas gdy bursztynowe i żółte mają długie, luźne długości fal. Z tego powodu bursztynowe i żółte odcienie są w stanie zrównoważyć i pochłonąć niebieskie światło, zanim dotrze do oczu. Co pozwala na lepszy sen, wg. higieny snu i zmniejsza objawy cyfrowego zmęczenia oczu.
  2. Powłoki soczewek. Ponieważ barwione soczewki nie są dla każdego, istnieje kilka opcji przezroczystych soczewek, które zapewniają również ochronę przed niebieskim światłem. Powłoka antyrefleksyjna jest również korzystna w przypadku okularów komputerowych, ponieważ zapobiega podrażnieniom lub rozpraszaniu wzroku przez odblaski ekranu.
Noszenie bezbarwnych okularów komputerowych jest idealne dla osób, które nie lubią czerwonej poświaty.
Fot. Unsplash.com

Czy mogę nosić okulary z filtrem światła niebieskiego przez cały dzień?

W większości przypadków noszenie niebieskich okularów przez cały dzień jest nieszkodliwe. Niebieskie światło może powodować wiele problemów ze wzrokiem i snem, ale jest również ważne dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Noszenie okularów komputerowych przez cały dzień jest bezpieczne i mało prawdopodobne, aby spowodowało jakiekolwiek problemy. Jednak jeśli zaczniesz odczuwać zmiany nastroju, możesz zechcieć zachować okulary z niebieskim światłem na czas korzystania z cyfrowego ekranu. Jeśli masz objawy cyfrowego zmęczenia oczu, najlepiej skonsultuj się z okulistą. Tak aby upewnić się, że nic innego nie powoduje objawów. I zapytaj, czy okulary komputerowe mogą pomóc w uczynieniu Twojego dnia pracy bardziej komfortowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here