Odpowiednie odżywianie psa dla jego zdrowia

Właściwe odżywianie zwierząt przekłada się bezpośrednio na ich zdrowie, piękny wygląd i zachowanie. Dlatego też wskazane jest przestrzeganie pewnych zasad. Na pewno wielu początkujących właścicieli zastanawia się, czym najlepiej się kierować, dlatego chcielibyśmy zaprezentować kilka wskazówek, które mogą im w tym pomóc.

Co powinien jeść pies?

Należy zacząć od tego, że pies to mięsożerca, który w naturze polowałby na inne zwierzęta, aby zaspokoić swój głód. Oczywiście, jego dietę mogłyby uzupełnić rośliny, jednak nie powinny one stanowić głównego składnika pokarmowego.

Jedzenie dla psa najlepiej kupować od renomowanych firm w formie gotowej mokrej lub suchej karmy. Należy ją przy tym odpowiednio dostosować do wielu różnych czynników, takich jak rasa, wiek i aktywność zwierzęcia, a także to, czy było sterylizowane oraz jaki jest jego aktualny stan zdrowia. Dlatego też warto sięgnąć po wyspecjalizowane karmy dla psów małych ras albo dużych ras, dla szczeniąt, psów młodych lub seniorów. Dlaczego?

Karma idealnie dobrana pod względem składu

Karma dla psa powinna przede wszystkim posiadać odpowiedni skład. Ważne jest, aby obfitowała w białko, potrzebne mu do wzrostu i utrzymania zdrowia, a także w zdrowe dla niego tłuszcze, które przyjmowałby w swoim naturalnym środowisku. Dodatkiem do niej powinny być takie składniki jak niewielka ilość składników roślinnych, w tym przede wszystkim witaminy i minerały, które pozwolą mu zachować dobry stan zdrowia. Cały skład powinien być dopasowany do konkretnego zwierzęcia i jego potrzeb.

Inne cechy karmy, o których warto pamiętać, to między innymi jej atrakcyjny wygląd i zapach, który zachęci psa do jedzenia. Warto także wybrać karmę lekkostrawną i łatwą do podawania dla właściciela.

Przekąski i smakołyki

Psią dietę warto uzupełnić o dodatkowe przekąski i smakołyki, które dostarczą mu dodatkowych witamin i minerałów. Dodatkowo świetnie sprawdzają się podczas szkolenia jako nagroda, a także wzmacniają więź z właścicielem. Co więcej, mogą pełnić funkcję zdrowotną, wspomagając utrzymanie prawidłowej higieny zębów u psa.

Stały dostęp do wody

Każdy z nas musi pić codziennie odpowiednią ilość wody – dotyczy to także naszych zwierząt, dlatego niezależnie od pory roku czy temperatury każdy pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Stałe pory karmienia

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na pory karmienia. Pies powinien otrzymywać jedzenie o ustalonych porach, w przypadku dorosłego – najlepiej 2 albo 3 razy dziennie. Pory powinny być przede wszystkim dogodne dla nas, ale też powinny zachowywać spore odstępy pomiędzy sobą. Dlatego dobrym pomysłem może być rozłożenie całej dobowej karmy na trzy posiłki: rano, po pracy oraz wieczorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here