Kłopoty z prostatą to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u mężczyzn. Choć jest dość powszechnym zjawiskiem, wciąż pozostaje wstydliwym schorzeniem. Z tego powodu nie każdy pacjent zgłasza się do lekarza po pomoc, kiedy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o przeroście gruczołu krokowego. Tymczasem statystki wskazują na to, iż im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym ich zakres bywa mniej radykalny. Dlatego nie warto bagatelizować pierwszych symptomów i w razie ich wystąpienia jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Co powinno wzbudzić niepokój? Jakie są najczęstsze objawy prostaty i w jaki sposób się ją leczy?
Spis Treści
Czym jest prostata i jaka jest jej funkcja?
Prostata to inaczej gruczoł krokowy będący jednym z narządów układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Odpowiada za produkcję płynu wchodzącego w skład męskiego nasienia, który przedłuża żywotność plemników. Ze względu na swoje anatomiczne położenie – tuż pod pęcherzem moczowym – prostata oddziałuje nie tylko na układ rozrodczy, ale też moczowy. Jej nadmierny rozrost, będący częstą przypadłością, zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i przyczynia się do występowania uciążliwych dla pacjenta dolegliwości.
Kiedy prostata sprawia problemy…
Wśród najczęściej występujących dolegliwości związanych z nadmierny rozrostem prostaty wymienia się przede wszystkim trudności z oddawaniem moczu. Pacjent może odczuwać pieczenie podczas oddawania moczu oraz ciągłe parcie na pęcherz. Niekiedy dolegliwości te są tak nasilone, że zakłócają sen i utrudniają podejmowanie codziennych aktywności. Przerost gruczołu krokowego wiąże się też z ryzykiem utraty kontroli nad pęcherzem. Nietrzymanie moczu u mężczyzn zmagających się z prostatą może przybierać na sile wraz z dalszym rozrostem gruczołu krokowego. Dlatego niezbędna jest pomoc lekarza, który w zależności od skali nasilenia schorzenia zleci odpowiednie metody leczenia.
Jak leczyć prostatę?
Postępowanie w przypadku prostaty podyktowane jest stopniem rozrostu gruczołu i nasilenia dolegliwości z nim związanych. Jeśli pacjent zgłosi się do lekarza tuż po wystąpieniu pierwszych objawów, a przerost gruczołu będzie nieznaczny, może okazać się, że wystarczające będzie tzw. postępowanie zachowawcze polegające na stałej kontroli i obserwacji. Do wizyty u urologa powinny skłonić jakiekolwiek trudności związane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie, uczucie parcia, skąpomocz, częstomocz, nawet jeśli pojawiają się sporadycznie. Jeżeli jednak przerost prostaty jest na tyle duży, że w znacznym stopniu utrudnia swobodny przepływ moczu, konieczna może być operacja.
Niezależnie od przebiegu leczenia, w przypadku trudności ze świadomym oddawaniem moczu warto zaopatrzyć się w chłonne produkty przeznaczone dla mężczyzn. Tego rodzaju artykuły pomagają zachować higienę intymną i w dyskretny sposób chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem. Ich zastosowanie poprawia komfort życia pacjenta i pozwala podejmować codzienne aktywności bez obawy przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji.