Chcesz wiedzieć jak uszyć podpaskę wielorazową? Jesteś w dobrym miejscu! Kto chce zmniejszyć tygodniowy stos śmieci o ponad połowę, zaoszczędzić pieniądze, pozbyć się szans na wiele potencjalnie strasznych infekcji i uratować ziemię, a wszystko to w tym samym czasie
Fot. Pexels.com

Chcesz wiedzieć jak uszyć podpaskę wielorazową? Jesteś w dobrym miejscu! Kto chce zmniejszyć tygodniowy stos śmieci o ponad połowę, zaoszczędzić pieniądze, pozbyć się szans na wiele potencjalnie strasznych infekcji i uratować ziemię, a wszystko to w tym samym czasie? Mówię o używaniu wielokrotnego użytku, zmywalnych podpasek higienicznych zamiast prawie plastikowych podpasek menstruacyjnych, których wszyscy używają dziesiątki każdego miesiąca.

Podpaski to nowoczesne śmieci, które miały pomóc kobietom.
Fot. Pexels.com

Podpaski – nowoczesny śmieć, który miał ułatwić życie

Każdego dnia kobiety na świecie używają milionów podpasek higienicznych. Wszystkie zawierają tworzywa sztuczne, które są niekompostowalne i nieulegające biodegradacji. Wszystkie trafiają na wysypisko śmieci. Pozostają w glebie latami, gnijąc na ziemi. Jeśli tak się stanie, po pewnym czasie na ziemi będzie więcej plastiku niż w glebie. Ogromny wpływ na środowisko utylizacji zużytych podpasek higienicznych i jego długofalowe konsekwencje wystarczy, abyś przeczytała ten post i zrobiła to, co mówi. Następnie pojawiają się problemy zdrowotne. Jednorazowe podpaski są wypełnione wieloma substancjami chemicznymi, co prowadzi do wielu problemów fizycznych, takich jak alergie, zaburzenia hormonalne, infekcje itp.

Jakie są alternatywy?

Na rynku dostępne są alternatywy, takie jak biodegradowalne podpaski higieniczne. Są też silikonowe kubeczki menstruacyjne, krążki menstruacyjne, gąbki menstruacyjne, majtki menstruacyjne itp. Są to dobre alternatywy dla jednorazowych podpasek, które można kupić. Ale wkładki higieniczne z tkaniny to rzeczy, które możesz łatwo wykonać w domu za pomocą prostych rzeczy – skrawków materiału. Można je prać i używać do wielu różnych zastosowań, są nie tylko wygodne, ale także zero – waste!

Jak uszyć podpaskę wielorazową?

Szycie wkładek higienicznych i podpasek z tkaniny to nic skomplikowanego. Potrzebujesz tylko warstwy wierzchniej, chłonnej warstwy rdzeniowej i warstwy podstawowej z wodoodpornego materiału. W dawnych czasach kobiety używały materiału i miały go na tyle, że odkryto podpaski higieniczne. Jest to wspaniały wynalazek i uwolnił od wielu dolegliwości i złego samopoczucia związanego z comiesięcznym krwawieniem. Czy możesz poczuć to samo z domową podkładką? To jest pytanie za milion dolarów. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz podjąć dodatkowe środki ostrożności podczas przygotowywania materiału i szycia go. Łatwość użytkowania, wygoda, możliwość prania i ochrona przed wyciekami to najważniejsze kwestie związane z używaniem wielopodpasek. Częściej je zmieniaj i używaj bardzo chłonnych warstw w środku. Łatwość prania, wygoda, łatwość suszenia to kryteria przy wyborze materiału do wykonania podpasek. Więc oczywiście bawełna, bambus i takie naturalne tkaniny są najlepsze. Nigdy nawet nie myśl o materiałach syntetycznych na warstwy stykające się ze skórą.

Jak uszyć podpaskę wielorazową: co potrzebujesz?

 1. Tkanina wierzchnia i tkanina spodnia – bawełna pościelowa, flanela, bambus, welur, bawełna szerpa. Użyj bawełny organicznej, jeśli chcesz wybrać ekologiczną tkaninę.
 2. Warstwa wewnętrzna (rdzeń) – 2-3 warstwy (średnie krwawienie) 4-6 warstw (wysokie krwawienie) ręcznika bawełnianego (gładka gęsta i równomierna tkanina ręcznikowa) lub flaneli. Ale jeśli używasz zbyt wielu warstw, szycie może być bardzo ciężkie i trudne do wysuszenia.
 3. Warstwa hydroizolacyjna – Możesz chcieć dodać wodoodporną tkaninę jako wewnętrzną warstwę na tkaninę podkładową, aby zapobiec wyciekom. Potrzebujesz dobrej jakości nylonu lub użyj mikropolaru połączonego z PUL lub flaneli z ukrytym PUL jako podkładem
Kubeczek menstruacyjny podbija kobiecy świat.
Fot. Unsplash.com

Jak uszyć podpaskę wielorazową: instrukcja

Zasadniczo możesz użyć bawełny jako wierzchu i spodniej części oraz użyć flaneli jako rdzenia i mieć warstwę PUL jako warstwę wewnętrzną, aby zapobiec wyciekom. Jak zatem uszyć podpaskę wielorazową?

 • Wypierz i wysusz materiał
 • Zrób szablon ze starej podpaski higienicznej
 • Wytnij elementy wzoru
 • Przyszyj elementy rdzenia do wierzchu i spodu z tyłu materiału.
 • Połącz ze sobą dwa kawałki – przodu i tyłu zostawiając miejsce na wywinięcie.
 • Odwróć podkładkę na lewą stronę przez niezszytą przestrzeń.
 • Przeszyj górny ścieg wzdłuż wkładki.
 • Załóż zatrzaski.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here