prostata objawy

Przerost prostaty to problem, który dotyka nawet co drugiego mężczyznę w wieku powyżej 55 lat. Jest to schorzenie, które przez wielu panów jest bagatelizowane. Niestety, brak odpowiedniego postępowania może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi objawami, które mogą świadczyć o chorobie. Co powinno nas zaniepokoić i jakie są obecnie możliwe sposoby leczenia przerostu prostaty?

Prostata – co to właściwie jest?

Prostata to gruczoł krokowy nazywany również sterczem, który stanowi część męskiego układu płciowego. Jednym z jego zadań jest produkowanie wydzieliny będącej głównym składnikiem nasienia. Dla wielu osób trudne jest wizualizowanie sobie, jak wygląda prostata oraz gdzie jest umiejscowiona. Kształt i wymiary prostaty najczęściej porównuje się do orzecha włoskiego. Jest to więc stosunkowo niewielki gruczoł. Prostata znajduje się pod pęcherzem moczowym w miednicy mniejszej. Jej tylna część przylega do przedniej ściany odbytu. Dodatkowo należy też wiedzieć, że przez środek prostaty przebiega cewka moczowa. Z tego powodu nieprawidłowe funkcjonowanie prostaty może przyczyniać się również do problemów z układem moczowym mężczyzn.

Prostata – objawy przerostu

Początkowe objawy problemu z przerostem prostaty mogą nie być zauważone. Wszystko ze względu na to, że pojawiają się one stopniowo. Problemy z prostatą, a objawy występujące początkowo, to w głównej mierze trudności z oddawaniem moczu. Jest to związane z tym, że powiększająca się prostata wypływa na zwężenie cewki moczowej. Prostata powiększona będzie więc dawać objawy w postaci:

  • częstomoczu,
  • dłuższego czasu oddawania moczu,
  • słabego strumienia moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • uczucia ucisku na pęcherz,
  • nietrzymania moczu,
  • pojawienia się w moczu krwi,
  • dyskomfortu lub bólu podczas oddawania moczu.

Przyczyny przerostu prostaty i badanie

Jedną z głównych przyczyn występowania przerostu prostaty jest naturalne starzenie się organizmu. Prostata u mężczyzn i problemy z jej przerostem w wieku średnim związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Upływający czas wpływa na spadek testosteronu i zachowanie odpowiedniego poziomu estrogenów, czego skutkiem jest rozrost tkanek gruczołu. Za pojawiający się problem z prostatą są też odpowiedzialne uwarunkowania genetyczne oraz zła dieta. Aby jednoznacznie stwierdzić, że przy występujących objawach mamy do czynienia z przerostem prostaty, konieczne jest wykonanie badania. Badanie prostaty polega na sprawdzeniu jej wielkości. Odbywa się to przy pomocy badania per rectum, które pozwala określić prawidłowe wymiary prostaty. Powinny one wynosić 4×3 lub 5×3,5 cm i mieć objętość 25 cm³. Gdy gruczoł jest większy od przyjętych prawidłowych wymiarów, można mówić o przeroście prostaty.

Prostata – jak leczyć?

Prostata i jej leczenie będzie uzależnione od stadium zaawansowania przerostu. W przypadku niewielkiego przerostu prostaty, leczenie naturalne w postaci zmiany trybu życia, odstawienia używek, zwiększenia aktywności fizycznej czy stosowania suplementów opartych na olejach z nasion może szybko przynieść efekty. Dodatkowo można zdecydować się na masaż prostaty, podczas którego warto wykorzystać masażery prostaty. Pozwalają one zmniejszyć ciśnienie w sterczu oraz poprawić przepływ krwi. Do masażu można również stosować lubrykanty, które ułatwią masowanie. Jak mówi ekspert z n69.pl:Masaż prostaty pełni nie tylko funkcję stymulacji seksualnej. Jego działanie terapeutyczne jest również nie do przecenienia. Ponieważ masowanie prostaty palcami u wielu osób budzi opory, warto wspomagać się przeznaczonymi do tego celu masażerami. Za ich pomocą mężczyzna może samodzielnie wykonać masaż, a także poprosić o pomoc partnerkę”.

W przypadku bardziej złożonego problemu lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny. W niektórych przypadkach przerost prostaty może być związany również z występowaniem nowotworu.

Warto znać objawy i sposoby leczenia prostaty i w przypadku konieczności nie zwlekać z wizytą u lekarza. Szybka reakcja pozwoli nie tylko poprawić komfort codziennego funkcjonowania, ale również zapobiec dalszemu rozrostowi prostaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here